
755402-B21 - HP DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2697v3 (2.6 GHz/14-core/35MB/145 W) Processor Kit
SKU: 755402-B21/NO
$1,295$4,049
Deliver cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload.
What's in the Box
- (1) HP DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2697v3 (2.6GHz/14-core/35MB/145W) Processor Kit
Specifications
| General | |
|---|---|
| Product Type | Processor |
| Processor | |
| Type / Form Factor | Intel Xeon E5-2697V3 |
| Number of Cores | 14-core |
| Number of Threads | 28 threads |
| Cache | 35 MB |
| Cache Memory Details | Smart Cache - 35 MB |
| Processor Qty | 1 |
| Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.6 GHz |
| Compatible Processor Socket | LGA2011-v3 Socket |
| Manufacturing Process | 22 nm |
| Thermal Design Power | 145 W |
| Architecture Features | Hyper-Threading Technology, Intel Virtualization Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0 |
| Cache Memory | |
| Installed Size | 35 MB |
| Compatibility Information | |
| Designed For | HPE ProLiant DL360 Gen9, DL360 Gen9 Base, DL360 Gen9 Entry, DL360 Gen9 Performance |