
818174-B21 - HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2630v4 (2.2 GHz/10-core/25MB/85 W) Processor Kit
SKU: 818174-B21/NO
$665$1,009
Deliver cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload.
What's in the Box
- (1) HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2630v4 (2.2GHz/10-core/25MB/85W) Processor Kit
Specifications
| General | |
|---|---|
| Product Type | Processor |
| Processor | |
| Type / Form Factor | Intel Xeon E5-2630V4 |
| Number of Cores | 10-core |
| Number of Threads | 20 threads |
| Cache | 25 MB |
| Cache Memory Details | 25 MB |
| Processor Qty | 1 |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.1 GHz |
| Compatible Processor Socket | FCLGA2011-v3 Socket |
| Manufacturing Process | 14 nm |
| Thermal Design Power | 85 W |
| Architecture Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel vPro Technology |
| Compatibility Information | |
| Designed For | HPE ProLiant DL360 Gen9, DL360 Gen9 Base, DL360 Gen9 CMS, DL360 Gen9 Entry, DL360 Gen9 Performance, DL360 Gen9 Special Server |