
818180-L21 - HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2660v4 (2.0 GHz/14-core/35MB/105 W) FIO Processor Kit
SKU: 818180-L21/NO
$1,295$1,979
Deliver cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload.
What's in the Box
- (1) HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2660v4 (2.0GHz/14-core/35MB/105W) Processor Kit
Specifications
| General | |
|---|---|
| Product Type | Processor |
| Processor | |
| Type / Form Factor | Intel Xeon E5-2660V4 |
| Number of Cores | 14-core |
| Number of Threads | 28 threads |
| Cache | 35 MB |
| Cache Memory Details | 35 MB |
| Processor Qty | 1 |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.2 GHz |
| Compatible Processor Socket | FCLGA2011-v3 Socket |
| Manufacturing Process | 14 nm |
| Thermal Design Power | 105 W |
| Compatibility Information | |
| Designed For | HPE ProLiant DL360 Gen9, DL360 Gen9 Base, DL360 Gen9 CMS, DL360 Gen9 Entry, DL360 Gen9 Performance, DL360 Gen9 Special Server |