
818182-L21 - HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2697Av4 (2.6 GHz/16-core/40MB/145 W) FIO Processor Kit
SKU: 818182-L21/NO
$2,995$4,359
Deliver cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload.
What's in the Box
- (1) HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2697Av4 (2.6GHz/16-core/40MB/145W) Processor Kit
Specifications
| General | |
|---|---|
| Product Type | Processor |
| Processor | |
| Type / Form Factor | Intel Xeon E5-2697AV4 |
| Number of Cores | 16-core |
| Number of Threads | 32 threads |
| Cache | 40 MB |
| Cache Memory Details | 40 MB |
| Processor Qty | 1 |
| Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.6 GHz |
| Compatible Processor Socket | FCLGA2011-v3 Socket |
| Manufacturing Process | 14 nm |
| Thermal Design Power | 145 W |
| Architecture Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel vPro Technology |