
818188-L21 - HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2687Wv4 (3.0 GHz/12-core/30MB/160 W) FIO Processor Kit
SKU: 818188-L21/NO
$2,295$2,949
Deliver cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload.
What's in the Box
- (1) HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2687Wv4 (3.0GHz/12-core/30MB/160W) Processor Kit
Specifications
| General | |
|---|---|
| Product Type | Processor |
| Processor | |
| Type / Form Factor | Intel Xeon E5-2687WV4 |
| Number of Cores | 12-core |
| Number of Threads | 24 threads |
| Cache | 30 MB |
| Cache Memory Details | 30 MB |
| Processor Qty | 1 |
| Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.5 GHz |
| Compatible Processor Socket | FCLGA2011-v3 Socket |
| Manufacturing Process | 14 nm |
| Thermal Design Power | 160 W |
| Architecture Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel vPro Technology |