
818190-B21 - HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2623v4 (2.6 GHz/4-core/10MB/85 W) Processor Kit
SKU: 818190-B21/NO
$495$679
Deliver cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload.
What's in the Box
- (1) HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2623v4 (2.6GHz/4-core/10MB/85W) Processor Kit
Specifications
| General | |
|---|---|
| Product Type | Processor |
| Processor | |
| Type / Form Factor | Intel Xeon E5-2623V4 |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Number of Threads | 8 threads |
| Cache | 10 MB |
| Cache Memory Details | 10 MB |
| Processor Qty | 1 |
| Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.2 GHz |
| Compatible Processor Socket | FCLGA2011-v3 Socket |
| Manufacturing Process | 14 nm |
| Thermal Design Power | 85 W |
| Architecture Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel vPro Technology |