
818194-L21 - HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2643v4 (3.4 GHz/6-core/20MB/135 W) FIO Processor Kit
SKU: 818194-L21/NO
$1,795$2,399
Deliver cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload.
What's in the Box
- (1) HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2643v4 (3.4GHz/6-core/20MB/135W) Processor Kit
Specifications
| General | |
|---|---|
| Product Type | Processor |
| Processor | |
| Type / Form Factor | Intel Xeon E5-2643V4 |
| Number of Cores | 6-core |
| Number of Threads | 12 threads |
| Cache | 20 MB |
| Cache Memory Details | 20 MB |
| Processor Qty | 1 |
| Clock Speed | 3.4 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.7 GHz |
| Compatible Processor Socket | FCLGA2011-v3 Socket |
| Manufacturing Process | 14 nm |
| Thermal Design Power | 135 W |
| Architecture Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel vPro Technology |