
818200-L21 - HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2695v4 (2.1 GHz/18-core/45MB/120 W) FIO Processor Kit
SKU: 818200-L21/NO
$2,195$3,499
Deliver cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload.
What's in the Box
- (1) HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2695v4 (2.1GHz/18-core/45MB/120W) Processor Kit
Specifications
| General | |
|---|---|
| Product Type | Processor |
| Processor | |
| Type / Form Factor | Intel Xeon E5-2695V4 |
| Number of Cores | 18-core |
| Number of Threads | 36 threads |
| Cache | 45 MB |
| Cache Memory Details | 45 MB |
| Processor Qty | 1 |
| Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.3 GHz |
| Compatible Processor Socket | FCLGA2011-v3 Socket |
| Manufacturing Process | 14 nm |
| Thermal Design Power | 120 W |
| Architecture Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel vPro Technology |